Kategori: Makaleler

6 posts have been filed under this kategori.

Konut Teslimlerinde Güncel KDV Oranları

Net alanı 150 m2 ve üstünde ise % 18 uygulanır.

Kasa Hesabına Adat Uygulaması

Kasa bakiyesinin çok büyük meblağlarda olması durumunda bu paranın kasada olamayacağı ortaklar tarafından kullanılmış olduğu gerekçesiyle örtülü kazanç dağıtımı sayılarak cezalı tarhiyat uygulanabilir.

Şirketlerin Göz Ardı Etmemesi Gereken Avantajlar

Yasalarımızda yer alan bir çok madde, şirketleri ve yetkililerini yakından ilgilendiriyor. Çünkü şirket yetkilileri, çok sayıda avantajdan habersiz oldukları için bu avantajları kullanamıyor. Bugün bu avantajların bir kısmından bahsedeceğim. 1- Elektrik faturalarına %20 İndirimi kaçırmayın İşletmelerin elektrik faturalarını yüzde 20 indirimli ödeyebilmeleri için öncelikle sanayi sicil belgesine sahip olması gerekir. İmalatçı işletmeler kapasite raporlarını alarak […]

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamında Yararlanılabilecek Destekler Nelerdir?

Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen Yatırım Teşvik Belgesi, tasarrufları yatırıma yönlendirmek amacıyla katma değeri yüksek, ileri ve uygun teknolojileri kullanarak bölgeler arası dengesizlikleri gidermek,

Torba Yasa İşverene Yeni Yeşvik

Torba yasayla işverenlere 2020’ye kadar sürecek yeni bir teşvik hayata geçirilecek. 4447 sayılı Kanuna eklenmesi öngörülen Geçici 19 ve 21 nci maddelerinde kapsamında ilave istihdam teşviki uygulanacak.

Canlı Varlıkların Muhasebeleştirilmesi

Canlı varlık, yaşayan hayvan ve bitkilerdir. Canlı varlıklar, elde tutulduğu sürede değişime uğrama özelliğine sahip olması ile diğer dönen varlıklardan ayrılır.