Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Süresi Uzatıldı

KONU: Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Süresi Uzatıldı

01 Aralık 2020 Tarihli ve 31321 Sayılı Resmi Gazete’de Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Yapılan Kısa Çalışma Başvuru Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3238) yayımlandı

Karar ile 30 Haziran 2020 tarihinden önce başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmeleri sağlandı.

Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyeri 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler.

İLAVE İŞÇİLER İÇİNDE BAŞVURU YAPILABİLİR

30 Haziran 2020 tarihine kadar koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerlerinin ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecek.

KISA ÇALIŞMADAN YARARLANAN İŞÇİLERDE DURUM

Daha önce kısa çalışmadan yararlanan işçiler için yeni bir başvuruya gerek bulunmamakta. Bu işçiler Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam edebilecekler.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Kısa çalışma başvurularının sadece e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılabilek bunun dışında posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacak. Kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 01 Aralık 2020 tarihi veya sonrası olarak bildirilecek.