Emeklilik Olarak Çalışmaya Devam Edenlerin Kıdem Tazminatı

Soru: 5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum, Haziran 2016 yılda emekli oldum fakat çalışmaya devam ettim işi bıraktığımda kıdem tazminatım ne olacak?

Cevap:

Bu gibi durumlarda çalışma hayatı iki bölüm olarak değerlendirilir.

1. Bölüm emekli olduğunuz tarihe kadar olan kısım: Emekli olan tarihe kadar hak ettiğiniz tazminatı o günkü ücret üzerinden alırsınız. Yalnız dikkat edin 10 yıl geçmesin yoksa tazminatı alamazsınız.

2.Bölüm emeklilik sonrası olan kısım: Bu kısım ise emeklik tarihinden sonraki kısımdır. Bunu kısmın tazminatı ise işin fesih durumuna göre değişir.

Özetle; Emekliliği hak ettiğiniz Haziran 2016 yıla kadar olan kıdem tazminatınızı o günlü ücret üzerinden alırsınız. Bu durumda işten çıkmak veya çıkarılmak bir şeyi değiştirmez.

Fakat Haziran 2016 yıldan günümüze kadar olan kısmı işi bırakmanız durumunda alamazsınız ancak işten çıkarılmanız durumunda bu tarihler arasındaki kıdem tazminatına da hak kazanırsınız.

Kaynak: www.Muhasebex.com
( Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )

Leave a Comment