2021 Çocuk Parası

Çocuk parası; devlet tarafından annesi ve babası Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ya da anne veya babadan birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bir yardım ödemesidir.

Çocuk parası alma şartları

Bu şartlardan ilki ise; anne veya babadan herhangi birisinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerektiğidir. Eğer anne ve baba yabancı uyruklu olsa ve bebek Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de doğmuş olsa bile herhangi bir hak kazanımı söz konusu olmayacaktır. Bu şartın dışında bir diğer ana unsur da doğum işlemi sırasında çocuğun canlı olarak dünyaya gelmiş olmasıdır. Ölü olarak gerçekleşen doğumlar sonrasında herhangi bir çocuk parası ödemesi yapılmamaktadır. Doğumun da 15 Mayıs 2015 ve sonrasında bir tarihte gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Çocuk parası miktarı

  • 1 Çocuk İse  300,00
  • 2 Çocuk İse  400,00
  • 3 Çocuk İse  600,00

Çocuk yardımı parasından faydalanabilmesi için mutlaka başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru yapmayan anneler çocuk yardımı parasından faydalanamazlar. Çocuk parasından yararlanmak isteyen annelerin başvuruda bulunurken aşağıdaki belgeleri sunması gerekir.

  • Anneye ait T.C. Kimlik Kartı
  • Doğan bebeğe ait yeni T.C. Kimlik Kartı
  • Hastaneden temin edilen doğan bebeğe ait doğum belgesidir.

Çocuk Parası Yardımı Başvuruları

Çocuk yardımı parası için başvuruda bulunmak isteyen aileler gerekli şartları sağlıyor ise, e-Devlet hesabını kullanarak başvuruda bulunabilmektedir.