15 Yıl 3600 Günden Kaç Kez Kıdem Tazminatı Alınabilir?

Soru: 15 Yıl 3600 Günden Kaç Kez Kıdem Tazminatı Alınabilir?

Cevap:

15 yıl, 3.600 günle kıdem tazminatı aldıktan sonra yeniden çalışmaya başlayan bir işçi, yeni başladığı işyerinde en az 1 yıl çalıştıktan sonra SGK’dan yazı alarak istifa edip kıdem tazminatını alabilir. (Emeklilik için yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını sağlayan kişiler BİRDEN FAZLA 15 YIL 3600 GÜNDE KIDEM TAZMİNATİ ALABİLİR)

Bunun için işçinin  SGK’dan ‘kıdem tazminatı alabilir’yazısı alınıp son çalıştığı işverene başvurması gerekir. İşveren ise bu yazıya istisnaden olarak işçiye kıdem tazminatı ödemek durumunda.

İşverenin tazminat ödemeye yanaşmaması halinde işçi mahkemeye başvurarak kıdem tazminatını bu yolla talep edebilir.

Özetle, bir işçi 15 yıl, 3.600 gün şartını sağladıktan ve en az 1 yıl çalıştıktan sonra yeni başladığı işten ayrılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanır. Kıdem tazminatı şartlarını saglayan çalışan birden fazla kez kıdem tazmınatı alabilir. Bunun bir sınırlaması bulunmamaktadır.

Ancak kıdem tazminatı hesaplanırken sadece son çalıştığı işyerindeki çalışma süresine karşılık gelen değer baz alınır.

Bunlara dikkat;

Kişinin emeklilik için gerekli şartları ilk kez sigortalı olduğu tarihe göre belirlendiği için kişiler bu şekilde kıdem tazminatını ne zaman alabileceklerini ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre kontrol etmeliler. Herkes için 15 yıl, 3.600 gün şartı geçerli olmayabilir.

Kaynak: www.Muhasebex.com
(Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır)