Kategoriler: Makaleler

Yeni İşe Alınan İşçi İçin 3 Ayda 9 Bin 552 Lira Teşvik

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda önceki akşam kabul edilen son dakika önergesiyle ilave istihdama süper teşvik sağlandı. Şubat-nisan aylarını kapsayan üç aylık dönemde işe alınacak işçiler için ayda 3 bin 184 lira teşvik verilecek. Üç aylık dönemde işverenin elde edeceği toplam teşvik işçi başına 9 bin 552 liraya ulaşacak. İşveren, üç aylık sürenin sonunda ise aylık bin 113 lira tutarındaki teşvikten yararlanmaya devam edecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, son yapılan düzenleme çerçevesinde ilave istihdama sağlanan teşviklerle ilgili ayrıntıları yazdı.

Plan Bütçe Komisyonu’nda önceki akşam torba kanun teklifi görüşmeleri sırasında AK Parti milletvekillerince önerge verildi. Kabul edilen önergeyle, İşsizlik Kanunu’nun ilave istihdam teşvikiyle ilgili geçici 19. maddesine ekleme yapıldı.

1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında yeni işe alınan işçiler için, daha önce yürürlükte bulunan teşviklere ilave olarak yeni bir teşvik verilecek. Üç aylık dönemde işe alınan işçiler için işverene üç ay süreyle günlük 67.36 lira tutarında ilave destek sağlanacak.

İşverenler ayrıca asgari ücrete karşılık ödenmesi gereken işçi ve işveren paylarından oluşan sosyal güvenlik primi ile işsizlik sigortası primi, gelir vergisi ve damga vergisi teşvikinden yararlanacak. Teşvikten yararlanan işverenlerin, işçileri en az 9 ay çalıştırması gerekiyor. İşveren desteği, doğrudan işverene ödenmeyip, Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarından mahsup edilecek.

ÜÇ AYDA 9.552 TL TEŞVİK

Asgari ücretli bir işçi için sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi olarak aylık 959.40 TL, gelir vergisi ve damga vergisi olarak da 153.74 TL ödeniyor. İşveren, 1 Şubat-1 Nisan tarihleri arasında yeni işe alınan işçi için, aylık bin 113 lira tutarındaki bu ödemelerin yanı sıra 2 bin 20 lira tutarındaki net ücreti de ödemekten kurtulacak. Böylece, işverenin aylık avantajı işçi başına 3 bin 184 lira olacak. Üç ay boyunca işçi başına avantaj ise 9 bin 552 liraya ulaşacak.

ÜÇ AYDAN SONRA DA AYLIK EN AZ 1.113 TL TEŞVİK

İlave istihdam için geçen yılbaşından beri devam eden bir teşvik sistemi bulunuyor. Buna göre, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınan kişiler için imalat veya bilişim sektörlerinde 6 bin 822 liraya kadar olan brüt ücretten sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi ile vergi alınmıyor. İmalat ve bilişim sektörlerinde çalışanlara bu şekilde sağlanan teşvik tutarı aylık bin 113 lira ile 2 bin 712 lira arasında değişiyor.

Diğer sektörlerde işe alınan işçiler için ise ücretin asgari ücret tutarındaki kısmından prim ve vergi alınmıyor. Bunlarda ise aylık teşvik tutarı bin 113 lirayı buluyor.

TEŞVİK SÜRESİ 18 AYA KADAR ÇIKIYOR

Teşviklerden yararlanma süresi her bir işçi için normalde 12 ay olarak uygulanıyor. Fakat, işe alınan işçinin 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya İŞKUR’a kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanıyor.

Söz konusu teşvikler, 1 Şubat-1 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan işçiler için de üç aylık dönemin sonunda uygulanmaya başlayacak. Örneğin, 24 yaşında bir genci bu dönemde işe alan işveren önce 3 ay boyunca toplam 9 bin 552 liralık teşvikten yararlanacak. Bu sürenin bitiminden itibaren ise imalat sanayi ve bilişim sektöründe 15 ay, diğer sektörlerde 9 ay süreyle bin 113 lira ile 2 bin 712 lira arasında değişen ilave istihdam teşvikinden yararlanacak.

İmalat veya bilişim sektöründe 24 yaşında bir genci şubat-nisan döneminde işe alan bir işverenin 18 aylık dönemdeki toplam avantajı işçi başına 26 bin lira ile 50 bin lira arasında değişecek.

İŞSİZ OLMA ŞARTI ARANIYOR

Teşvikten yararlanabilmek için, işverenin bu yılki işçi sayısının, geçen yılın en düşük işçi sayısının üzerinde olması gerekiyor. Örneğin, 2018’de şubat ayında 10, diğer aylarda 15 işçi çalıştıran bir işveren, bu yıl şubat ayında yeni işe alınanlarla birlikte toplam 12 işçi çalıştırırsa 2 işçi için teşvikten yararlanacak.

İşe başlatılacak işçinin işe alındığı tarihten önceki üç ayda 10 günden fazla sigortalı çalışmamış ve İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor.

Teşvikten sadece özel sektör işverenleri yararlanabiliyor. Teşvikten yararlanacak işverenin sigorta ve işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması gerekiyor. Ancak, borçlarını yapılandırmış olanlar, yapılandırma yükümlülüklerini yerine getirdikleri sürece teşvikten yararlanabiliyorlar.

Kaynak: Habertürk / Ahmet Kıvanç

Son güncelleme 21 Şubat 2019 09:56

Paylaş

En Yeniler

İş Güvencesi Olmayan İşçiye Kötü Niyet Tazminatı

İş güvencesinden yararlanamayan işçilerin de hakları bulunuyor. İş Kanunu’nun sağladığı iş güvencesi haklarından yararlanamayan işçilerin en büyük güvencesini “kötü niyet… Devamını Oku

5 dakika Önce

Konkordato ve Kira Alacakları

İcra iflas yasasında yapılan düzenlemelerle, borçlarını yapılandırmakta güçlük çeken özel şahıs ve şirketler için iflasın ertelemesi müessesesine son verilmiş ve… Devamını Oku

9 dakika Önce

Özel Esaslara / Koda Girmeden Dava Açmak Mümkün Olacak!

Anayasa Mahkemesi 2017 yılında önemli bir karara imza atmıştı. Kararın Esas Sayısı 2017/24 ve Karar Numarası da 2017/112 idi. Bu… Devamını Oku

11 dakika Önce

İlave Ödeme İçin Dava Açabilirsiniz

Diş hekimiyim. Devlet memuru olarak 25 yıl hizmetimden sonra yaşı beklemek üzere istifa ettim.10 ay Bağ-Kur’lu olarak özel muayenehanemde çalıştım.… Devamını Oku

14 dakika Önce

Stajyer Öğrencide Püf Noktalara Dikkat

3308 Sayılı Meslekî Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler, tamamlayıcı eğitim veya alan eğitimi… Devamını Oku

17 dakika Önce

SGK Tarafından Yapılan Mevzuat Değişiklikleri ve Işverene Getirilen Kolaylıklar

1- 7103 s. Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un (7103 sayılı Kanun) 69’uncu… Devamını Oku

53 dakika Önce