Kategoriler: Muhasebex ( Özel )

Vergi Cezasından Kurtulmanın Yolları

Bu bugün vergi cezalarından kurtulma yollarından bahsedeceğim.

İndirim

Vergi sisteminde en çok karşılaşılan cezalardan birisi vergi ziyaı cezasıdır

Vergi ziyaı VUK 341 maddesine göre ;vergi ziyaı verginin mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmesi veya eksik tahakkuk ettirilmesi şeklinde tanımlanmıştır.

Vergi ziyaına sebebiyet verildiği takdirde mükellef veya sorumlu hakkında ziya uğratılan verginin 1 katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir

Eğer vergi ziyaı vuk 359 maddesinde yazan kaçakÇılık fiilleri sebebiyet verilmesi halinde bu ceza 3 kat bu fiillere iştirak edenlere ise 1 katı ceza uygulanır.

Ancak, vergi ceza ihbarnamesinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde, vergi dairesine bir dilekçe ile başvurursanız ve vergi ile cezayı vadesinde ödeyeceğinizi bir dilekçe ile bildirirseniz vergi ziyaı cezasının yarısı indirebilirsiz. Daha sonra kesilecek vergi ziyaı cezalarında ise cezanın 1/3’ü indirebilirsiniz.

Eğer usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları ile karşı karşıya kalırsanız yine vergi dairesine başvurur ve vergi ile cezayı vadesinde ödeyeceğinizi bir dilekçe ile bildirirseniz 1/3’ünü indirmeniz mümkün.

Pişmanlık

Yalnızca beyana dayalı vergilerde ( beyanname verilmesi gereken ) ancak beyanname verme ödevini yerine getirmediğiniz için vergi ziyaı cezası yemişseniz pişmanlık dilekçesi ile vergi ziyaı cezasının tamamından kurtulabilirsiniz . Sadece vergi ziyaı cezasında uygulandığını  usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında uygulanmadığınızı bilmenizi isterim

Pişmanlıktan yararlanmak için bazı şartlar yer almakta Bunlar ;

  • İlgili makama durumu kendiliğinizden dilekçe ile haber vermeniz gerekli.
  • Haber verdiğiniz tarihten önce bir başkası tarafından ihbar edilmemiş olmalısınız.
  • Haber verme dilekçesini herhangi bir vergi incelemesine başlanmadan önce vermeniz gerekli.
  • Hiç verilmemiş veya eksik verilmiş vergi beyannamelerini, haber verme dilekçesinin verildiği tarihten başlayarak 15 gün içinde vermeli veya düzeltmelisiniz.
  • Haber verilen ve ödeme süresi geçmiş bulunan vergileri gecikme zammıyla birlikte 15 gün içinde ödemelisiniz.

Uzlaşma

İdare ile masaya oturup el sıkışarak cezanın büyük bölümünden kurtulabilirsiniz.

Mükellef, vergi incelemesi bitmeden önce sonuçlanma aşamasında, vergi ceza ihbarnameleri tebliğ edilmeden tarhiyat öncesi uzlaşma yapabilir.

Veya vergi ceza ihbarnameleri tebliğ edildikten sonra tarhiyat sonrası uzlaşma talep edilebilir.

Uzlaşma sonucunda, dosyanın durumuna ve mükellefin haklılığına göre vergi ve cezada indirim yapılıyor. Yapılacak indirim oranı tamamen uzlaşma komisyonunun inisiyatifinde.

Kaynak: www.Muhasebex.com
( Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )

Son güncelleme 6 Aralık 2018 13:58

Paylaş

En Yeniler

Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borçlularına Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Konu: Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borçlularına Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz Sağlık Hizmeti (daha&helliip;) Devamını Oku

2 hafta Önce

İşlenmiş Kıymetli Taş ve Maden Ticareti Yapan Mükellefler İçin Fatura Düzenleme Sınırı Yeniden Belirlendi

Konu:İşlenmiş Kıymetli Taş ve Maden Ticareti Yapan Mükellefler İçin Fatura Düzenleme Sınırı Yeniden Belirlendi (daha&helliip;) Devamını Oku

2 hafta Önce

Kıdem Tazminatı Tavanı 2020

Kıdem tazminatı tavanı :  Kıdem tazminatı tavanı en yüksek dereceli devlet memuru olan Başbakanlık müsteşarının 1 yıllık emekli ikramiyesine göre… Devamını Oku

3 hafta Önce

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 514)

4 Ocak 2020 Tarihli Resmi Gazete (daha&helliip;) Devamını Oku

3 hafta Önce