Sanayideki Elektrik ve Gazda KDV Yüzde 1’e İnsin

TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda 61 sektör, sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. Sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrikte KDV indirimi isteyen iş dünyası, KDV alacaklarının da nakden ödenmesini bekliyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen 2.5 milyon kişiye istihdam sözü toplantısının ardından iş dünyasının temsilcileri, toplantıya katılan yedi bakandan yaşadıkların sorunlara karşı çözüm önerileri istedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da katıldığı toplantıdaki talepler arasında geçici vergi uygulamasının kaldırılması, sanayinin ve ticaretin kullandığı doğalgaz ve elektrikteki yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi, özel sektörün kamudan alacaklarının ve birikmiş KDV alacaklarının belirli bir takvim içerisinde nakden ödenmesi gibi öneriler yer aldı.

ALACAKLAR NAKİT ÖDENSİN

İstihdam Seferberliği toplantısının ardından gerçekleştirilen TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda toplam 61 sektör meclisi başkanı söz aldı. Her sektör 5 soruna 5 çözüm önerisi getirdi. İş dünyasının talep ettiği konulardan bazıları şöyle:

– Özel sektörün kamu kurumlarından alacakları ve birikmiş KDV alacakları belirli bir takvim içinde nakden ödeme planına bağlansın. Nakden ödenemeyen kısım ise için orta-uzun vadeli devlet tahvili olarak verilsin.

– Ukrayna ve Japonya ile yapılacak Serbest Ticaret Anlaşmaları’nda (STA) yurtiçi çelik sektörünü koruyacak tedbirlerin alınsın.

Türk çeliğini korumak için tedbirler alınmalı

– Gümrük Birliği nedeniyle AB dışı ülkelerden Türkiye’ye gümrüksüz giren dampingli veya kalitesiz ürünlere karşı önlem alınsın.

– Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin artması için yeni finansman imkanları bulunmalı. Eximbank’ın Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi Programı tüm ülkeleri kapsayacak şekilde düzenlenmeli.

– Yol üstyapılarında beton kullanımı artırılmalı.

Yerli ekipmana ek teşvik

– Yatırım Teşvik Belgeleri kapsamında yerli makine ve ekipmanın kullanılması ilave olarak verilecek teşviklerle ödüllendirilmeli.

– Yerli makine ve teçhizat yatırımlarında hem krediyle, hem de leasingle alımlarda firmalara yüzde 50 faiz desteği sağlanmalı.

– Turizm Teşvik Kanunu yenilenmeli.

– Stratejik alanlarda yerli-milli yazılımlar zorunlu hale getirilerek desteklenmeli.

İnşaatta yerli ürün şartı

– Geçici vergi uygulaması kaldırılsın.

– Sanayi ve ticarette kullanılan doğalgaz ve elektrikte uygulanan yüzde 18’lik KDV, yüzde 1 oranına indirilsin.

– Kamu inşaat işlerinde yerli ürün kullanım zorunluluğu uygulansın.

– Yalıtımsız bina ve verimsiz cihazlara karşı enerji verimliliğini artırmak için düzenleme yapılsın.

ÖTV ve KDV indirimi sürmeli

–  Akaryakıt sektöründe indirimler yüzde olarak değil tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi litre/kuruş üzerinden düzenlenmeli.

– Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi 2019 yılı boyunca uygulanmalı.

– Kadın girişimciliğini teşvik amacıyla kamu kurumları ve bankalar girişimcilik desteklerinde kadınlara özel limit ayırmalı.

– Devlet destekli KGF uygulaması özel sektör için yeniden başlatılmalı.

– İhracat bedellerinin toplam 180 gün içinde yurtiçine getirilmesi uygulaması sona erdirilmeli.

– E-ihracata özgü teşvik mekanizmaları tasarlanmalı.

Son güncelleme 27 Şubat 2019 11:46

Paylaş

En Yeniler

Varlık Barışı’nın Süresi Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.… Devamını Oku

3 gün Önce

İşten Atılan İşçiye Günde 2 Saat Yeni İş Arama İzni

İşçilerin, işten atıldıklarında veya kendileri işten ayrılacakları zaman ihbar süresi içinde yeni iş arama izni hakkı bulunuyor. İşçi bu izni… Devamını Oku

3 gün Önce

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır? Ölüm Aylığı Kimlere Verilir? Ölüm Aylığı Neden Kesilir?

Sigortalı eşi veya anne-babası vefat eden vatandaşlar, SGK tarafından belirlenen şartlara uygunluk göstermeleri durumunda ölüm aylığı talep edebiliyor. Ancak bazı… Devamını Oku

3 gün Önce

İki Yıl Erken Emeklilik Hakkı!

Doğum Borçlanması Hakkında Her Şey (daha&helliip;) Devamını Oku

4 gün Önce

Kıdem Tazminatı ve Sosyal Yardımlarda Temmuz Artışı

Bilindiği üzere, iki yılda bir yapılan toplu sözleşme gereği, devlet memuru aylıklarına ocak-haziran enflasyon farkı ile birlikte temmuz ayında yüzde 6.02… Devamını Oku

4 gün Önce

Gurbetçiler! Ucuz Borçlanma Ve Erken Emeklilik Fırsatı Kaçmadan Acele Edin…

Geçen hafta hükûmet tarafından “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” adı altında yeni bir "Torba Kanun"un… Devamını Oku

4 gün Önce