Kategoriler: Makaleler

Askerdeki Rütbe Emekliliği Öne Çeker

Askerlik erkeklerde erken emekliliğe yol açıyor. Ancak üniversite mezunu yedek subaylar için ayrıca fiili hizmet zammı da devreye giriyor. Hesaplama yaparken dikkat etmek gerekiyor

Erkekler açısından emeklilik hesabında askerlik süreleri çok önem kazanıyor. Özellikle sigortadan önce askerlik yapanlar bu süreleri borçlandıklarında en az 1 yıl erken emekli olabiliyor ve maaş alıyor. Tabi askerliği sadece er olarak değil yedek subay rütbesiyle yapanlar da bulunuyor. Bu arkadaşlarımız için de iki farklı hesaplama bulunuyor.
Son günlerde özellikle yedek subay olarak askerlik yapan okurlarımızdan sorular yağmaya başladı.
Emeklilik hesaplarının nasıl yapılacağını merak ediyorlar.
Genel kuralları buradan anlatmaya çalışacağım. Daha sonra gelen soruları cevaplayalım.
Asteğmen olarak askerliğini yapan kişilerde iki ayrı durum söz konusu. Öncelikle yedek subay okulunda geçen süreleri borçlanarak emeklilik hesabında kullanabiliyorlar. Bu da genellikle 3 aylık bir süre oluyor.
Asteğmen olarak görev yaptıkları süreler de emekliliği öne çekiyor. Adaylar, asteğmenliğe geçtikleri andan itibaren Emekli Sandığı’na tabi oluyor.
Yedek subaylıktan önce SSK’lı olanların işe giriş tarihleri asteğmenlik süresinin 4’te 1’i kadar geriye götürülüyor.
Önce yedek subay olup sonra SSK’lı olunmuşsa 4C’li oldukları tarih yedek subaylık süresinin 4’te 1’i kadar geriye götürülerek işe başlangıç sayılıyor. Yani burada 3 aylık Fiili Hizmet Zammı Süresi uygulanıyor. Primler de toplam prime ekleniyor.
Şimdi bu kurallar çerçevesinde okurlarımızın sorularından iki tanesini cevaplamaya çalışalım.

BORÇLANMA DEĞİL YIPRANMA

14.03.1972 doğumluyum.
SSK işe giriş tarihim 20.12.1989. Daha sonra 15.04.1999 ve 15.04.2000 tarihleri arasında yedek subay olarak görev yaptım.
Yedek subay öğrencilik dönemini borçlanırsam 51 yaşa mı yoksa 52 yaşa mı tabi olacağım. Özer BAYRAKLI

SSK girişinize göre 25 yıl 52 yaş ve 5525 gün şartlarına tabisiniz. Askerliğin size sağlayacağı avantajları da değerlendirelim.
Yedek subay okulunda geçen süreyi borçlanırsanız işe giriş tarihinizi 23.11 1989 öncesine çekemezsiniz. Çünkü askerliğinizi sigortadan sonra yaptığınız görülüyor. Ancak asteğmenlikten kazandığınız yıpranma süresi (Fiili Hizmet Zammı Süresi) olduğu için zaten buna gerek yok. Yıpranma ile 3 ay başlangıcınız geriye gidecek ve 51 yaşında 1 yıl önce emekli olacaksınız.

1 YIL KAZANACAKSINIZ

Doğum tarihim.
22.06.1976. Sigorta başlangıcım 01.08.1994.
Yedek subaylık başlangıcı 15.04.2000. Terhis 15.04.2001. 2001 yılından itibaren özel sektörde çalışmaktayım.
Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim.
Sigorta başlangıcım 3 ay geriye gider mi? Metin SAKAR

İşe giriş tarihinize göre emeklilik şartlarınız 25 yıl 55 yaş ve 5750 gün prim şeklinde.
Asteğmenliğin size avantajlarına bakalım. Askerlik sigortadan sonra olduğu için yedek subay okulundaki süreyi borçlanmak yaşı geri çekmiyor. Asteğmenlikteki fiili hizmet zammıyla kazanacağınız 3 ay başlangıç tarihinizi 01.05.1994 yapacak.
Böylece emeklilik yaşınız 54 priminiz ise 5675 olacak.
Bu şekilde 1 yıl erken emekli olacaksınız.

KAPICILARIN TAZMİNATI FARKLI

Sigorta başlangıcım 2007 yılının 7. ayında başlıyor.
2004 yılının birinci ayında kapıcı olarak çalışmaya başladım. Tazminat alma hakkı kazandım mı?
Sefa SEYMEN
Kıdem tazminatı almak için aynı işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışmış olmak ve kendi istek ve kusuru dışında bir sebeple ya da sebepsiz olarak işten çıkartılmak gerekiyor.
Yani çok çalışmakla tazminat hak edilmiyor. Tazminat alacak şekilde işten ayrılmak şartı var.
Bunun dışında emeklilik, askere gitmek, kadınlar için evlilik ve haklı fesih şartlarıyla da ayrılınca tazminat alınıyor. 15 yıl 3.600 günü doldurup tazminat alabilmek için ise 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmak şartı aranıyor. Buna göre sizin durumunuza baktığımızda 15 yıl 3.600 gün uygulanamıyor.
Ancak işten kendi istek ve kusurunuz dışında çıkartılırsanız 14 yıllık tazminat alırsınız. Kapıcıların tazminatı farklı hesaplanıyor bu konuda daha önce yazdığım yazılara bakabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

15.10.1989 tarihinde sigortalı oldum. 1969 doğumluyum. 4500 günüm var. Ne zaman emekli olurum. Ayşegül ÇAKIR

20 yıl 46 yaş ve 5375 gün şartlarınız var. Yılınız ve yaşınız tamamlanmış. 875 gün daha prim ödeyip emekli olabilirsiniz.
1989 yılından sonra doğumlarınız varsa borçlanıp hemen de emekli olabilirsiniz.

1965 doğumluyum.
18.04.1990 tarihinde sigortalı oldum.
5300 gün ödedim. Ne zaman emekli olurum?
Yusuf SANCAK

25 yıl 52 yaş ve 5525 gün şartlarınız var. Yıl ve yaş tamam. 225 gün daha çalışıp emekli olabilirsiniz

Kaynak: Yeni Asır / Faruk Erdem

Paylaş

En Yeniler

İkinci El Otoda KDV Sorunu Çözüldü

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan mükellefler, bu araçları satarken, satın aldıkları sırada ödedikleri KDV oranını uygulayacaklar. (daha&helliip;) Devamını Oku

6 saat Önce

Bakan Albayrak KDV Uyuşmazlığında Müjdeyi Verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "KDV uyuşmazlığında son noktaya geldik, imzaları tamamladık, Külliye az önce imzaladı, hayırlı olsun" dedi.… Devamını Oku

1 gün Önce

Kimler Gelir Vergisini Beyan Edecek?

Bir önceki yazımda gelir vergisi beyanı ile bazı önemli hususları açıklamıştım.  (daha&helliip;) Devamını Oku

2 gün Önce

ÖTV ve KDV İndirimi Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı

Mobilya, otomobil, konut, motosiklet, tapu harcı ve ticari araçlarda ÖTV ve KDV indirimlerinin süreleri uzatıldı. (daha&helliip;) Devamını Oku

2 gün Önce

Şirket Ortaklarının ‘Sigorta’sı

Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortaklarının 5510 sayılı kanun uyarınca sigortalı olması gerekmektedir. Anonim şirketin bütün ortakları değil, yalnızca yönetim… Devamını Oku

3 gün Önce

Vergi İndiriminde Süre Uzatımı Talebi

Palandöken, vergi indirimlerine rağmen otomobil ve hafif ticari araç pazarının geçen yıl yüzde 35 daraldığını hatırlatarak, otomotiv sektöründe ÖTV oranlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini,… Devamını Oku

3 gün Önce