Kategoriler: Makaleler

Apartman Görevlisinin SGK Bildirimi

Apartman görevlisi ya da halk arasında bilinen adıyla konut kapıcıları için de SGK bildiriminin yapılması gerekiyor. Son düzenlemelerle konut kapıcılığı işyerleri de SGK tarafından kolay işverenlik kapsamına dahil edilmiştir.

Konut kapıcılığı işyerlerinde çalışanlar 4 (a) bendi kapsamındaki (SSK) sigortalılara sağlanan haklardan aynı şekilde yararlanacak. Bu sigortalılar hakkında uzun ve kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası hükümleri de uygulanacak.

Konut kapıcılığı işyerlerinde çalıştırılan sigortalılar için ev hizmetlerinde çalışanlar gibi ay içinde 1 ila 9 gün veya 10 gün ve üzeri çalışma şeklinde bir ayrım yapılmayacak.

Tescil tipi (faaliyette bulunulan sektör) konut kapıcılığı olarak tescil edilen ve edilecek olan işyeri işverenleri, e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresiyle girecekleri işveren sisteminde bulunan kolay işverenlik ekranında yapılacak işlemler vasıtasıyla kolay işverenlik kapsamına alınacak.

Kolay işverenlik kapsamına dahil olan işverenlerin yeniden eski sistemde olduğu gibi e-bildirge sistemi üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermelerine gerek bulunmayacak.

Prime esas kazanç, prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında olmak üzere işverenin sigortalıya ödediği brüt ücrete göre beyan edilecek. Konut kapıcılığı işyerlerinde aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmeyecek.

Konut kapıcılığı işyerlerinde sigortalı çalıştıran işverenler gün ve kazanç beyanında değişiklik olmadığı sürece, sigortalı için yaptıkları bildirime göre sistem tarafından tahakkuk ettirilecek sigorta primlerini ilgili ayı takip eden ayın sonuna kadar ödeyeceklerdir. İşverenlerce beyan edilen gün ve kazançlarda değişiklik yapılmadığı sürece, takip eden aylarda tahakkuk edecek primler, sisteme kaydedilen son beyan gün ve kazanç üzerinden oluşturulmaya devam edecek. Beyan edilen gün/kazanç, işten ayrılış ya da eksik güne ilişkin bir değişiklik yapıldığında tahakkuk buna göre içinde bulunulan aydan itibaren sistem tarafından güncellenecek.

Konut kapıcılığı işyerlerinde çalışanlar için ay içinde bazı iş günlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların eksik çalışma nedenleri ve gün sayıları e-SGK İşveren sistemi üzerinden çalışmanın geçtiği ayı takip eden ayın onuncu gününe kadar girilecek.

01.03.2019 tarihinden önce tescil edilmiş konut kapıcılığı işyeri işverenlerinin kolay işverenlik kapsamına geçişte yeniden işyeri bildirgesi ve sigortalı işe giriş bildirgesi vermelerine gerek bulunmayacak.

1.3.2019 tarihinden itibaren konut kapıcılığı kapsamında ilk defa sigortalı çalıştırılması halinde kolay işverenlik başvuru ve giriş programlan işletime alınıncaya kadar ‘İşyeri Bildirgesi’ ile ‘Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi 4-A B’ verilecektir. e-Sigorta başvuru ve şifre işlemleri ise e-Devlet üzerinden yapılacak.

Kolay işverenlik kapsamında konut kapıcılığı işyerlerindeki sigortalıların işe giriş bildirgeleri ile ilk işyeri tesciline ilişkin işyeri bildirgesi sigortalının çalışmaya başlayacağı ayın sonuna kadar Kuruma gönderilecek.

Kolay işverenlik başvuru ve giriş programları işletime alındığında başvuru bilgilerine göre işyeri ve sigortalı işe giriş bildirgeleri otomatik olarak oluşturulacak olup işverenlerden işyeri ve sigortalı işe giriş bildirgesi alınmayacak.

Sigortalı bildiriminin çalışmanın başladığı ayı takip eden ayın sonuna kadar yapılması halinde ilgili bildirimler denetime intikal ettirilmeksizin işleme alınacak. Ancak bu sürenin dışında yapılan bildirimler denetime sevk edilecek.

İşten ayrılış bildirgesi ise çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden on gün içerisinde yapılacak. Bu sürenin geçirilmesi halinde asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: Star Gazetesi / Resul Kurt

Son güncelleme 12 Mart 2019 11:15

Paylaş

En Yeniler

Resmi Tatilde Çalışanlara İzin veya 2 Katı Ücret Şart

İşçi, 23 Nisan ve 1 Mayıs tatilinde çalışırsa iki günlük, çalışmazsa bir günlük ücrete hak kazanır. Aksi taktirde işveren işçisinin… Devamını Oku

17 saat Önce

Türk Lirası İle İhracat Yapanlara Kredi İmkanı

Ticaret Bakanı Pekcan, Türk lirası ile ihracat yapan KOBİ'lere kredi imkanı sağlayan Türk Eximbank, KOBİ dışı firmalara da kredi kullandırılmasına 21 Nisan itibari ile… Devamını Oku

17 saat Önce

Yüzde 10 KDV Farkını Geri Alabilirsiniz

Mayıs 2018’de başlayan ve bu yıl sonuna kadar uzatılan uygulamayla konutta KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi. Bu karardan önce bitmemiş… Devamını Oku

3 gün Önce

Primini Düzenli Ödeyen BAĞ-KUR’lu Yılda En Az 1.535 TL Avantajlı

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) primini süresinde ödeyen BAĞ-KUR’lular 5 puan prim indiriminden yararlanabiliyor. İndirimden yararlanan BAĞ-KUR’lular, tabandan prim yatırdıklarında bile… Devamını Oku

3 gün Önce

Bir Emeklinin Maaşı 2 Çalışanın Sırtında

Türkiye'de 22 milyon sigortalı çalışan var. SGK'dan emekli maaşı alanların sayısı ise 11 milyon 867 bin. Yani her 2 çalışandan… Devamını Oku

3 gün Önce

Bakan Selçuk’tan Kıdem Tazminatı Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatına ilişkin "En çok önem verdiğimiz husus, tüm tarafların görüşleri… Devamını Oku

4 gün Önce